Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027
Cel projektu
Celem projektu jest zwiększenie dostępności do usług społecznych i usług wspierających świadczonych na terenie powiatu mikołowskiego na rzecz 20 niepełnoletnich osób z niepełnosprawnościami (10 K, 10 M) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz na rzecz ich 20 opiekunów faktycznych, które pozwolą przeciwdziałać ich marginalizacji i wykluczeniu społecznemu, a także zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz bezdomności 6 pełnoletnich wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych oraz wyrównanie szans w podjęciu dorosłego samodzielnego życia.
Formy wsparcia
Działania dla rodziców:
- Grupa wsparcia
Udział w grupie prowadzonej przez moderatora będzie płaszczyzną do wymiany wzajemnych doświadczeń, uzyskania pomocy ze strony specjalistów, poszerzeniu wiedzy o potrzebach rozwojowych dziecka, emocjach, budowaniu więzi z dzieckiem i komunikacji w rodzinie. Taka pomoc skłoni osoby zainteresowane do refleksji nad problemem zaakceptowania sytuacji, w której się znalazły.
- Spotkania ze specjalistami
Prowadzone w ramach realizowanych grup wsparcia. Spotkania ze specjalistami takimi jak: psycholog, pedagog, dietetyk, fizjoterapeuta, radca prawny umożliwią rodzicom/opiekunom faktycznym w uzyskaniu wszelkiej pomocy w zakresie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Rolą specjalistów będzie wskazanie uczestnikom projektu kierunków działań, wskazania ścieżki postępowania. Niejednokrotnie rodziny, w przypadku pojawienia się osoby z niepełnosprawnością są pozostawione same sobie. Nie posiadają wiedzy jak należy przygotować się do dalszej diagnozy lub gdzie szukać pomocy. Ideą organizacji spotkań ze specjalistami jest zdobycie przez opiekunów wiedzy na poszczególne tematy.
- Indywidualne spotkania z psychologiem
Wsparcie psychologiczne dla rodziców/opiekunów prawnych będzie usługą, z której skorzystają osoby potrzebujące pomocy w rozwiązaniu problemów opiekuńczych nad dzieckiem z niepełnosprawnością. Spotkania indywidualne z psychologiem dedykowane są najbardziej potrzebującym wsparcia osobom. Będą poświęcone różnego rodzaju trudnościom życiowym, rozwiązaniom aktualnych problemów, wsparciu w sytuacji kryzysu.
Działania pomocowe dla dzieci:
- Usługa asystenta osobistego dla dziecka z niepełnosprawnością
Projekt zakłada udzielenie wsparcia dzieciom z niepełnosprawnością w postaci świadczenia usługi asystenta osobistego. Asystentura prowadzona będzie 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę (nie więcej niż 12 godzin jednorazowo) i polegać będzie na wyjściach na spacery, wspólnym spędzaniu czasu wolnego, rehabilitacji, edukacji poprzez zabawę, wycieczkach poza miejsce zamieszkania, co niewątpliwie odciąży rodziców/opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami. Usługi asystenta przyczynią się przede wszystkim do widocznej poprawy funkcjonowania dzieci
- Wycieczka integracyjna
Uczestnicy projektu skorzystają z wyjazdu integracyjnego, który ma na celu zintegrować dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców lub opiekunów prawnych. Pomoże w odpoczynku oraz pozwoli miło i aktywnie spędzić czas. Wyjazd będzie również dobrą okazją do poznania się wzajemnie między uczestnikami projektu oraz wymiany doświadczeń w trudach opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością.
Działania dla usamodzielniających się wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej:
- Utworzenie mieszkania wspomaganego o charakterze treningowym
Zadanie będzie polegało na przystosowaniu lokalu mieszkalnego na mieszkanie treningowe. Pobyt w mieszkaniu wspomaganym będzie pierwszym ważnym etapem w drodze do uzyskania pełnej samodzielności życiowej. Mieszkanie będzie przeznaczone dla pełnoletnich wychowanków potrzebujących wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymagających całodobowej opieki. Przebywając w mieszkaniu osoba usamodzielniająca się będzie miała możliwość korzystać z opieki specjalistów, a także do integracji ze społecznością lokalną. Pobyt w mieszkaniu będzie miał charakter rotacyjny. Przewiduje się pobyt na okres od 1 roku do 3 lat z możliwością wydłużenia lub skrócenia. Pobyt ma pomóc wychowankom w integracji ze środowiskiem lokalnym i ułatwić funkcjonowanie w dorosłym życiu przy wsparciu specjalistów gotowych do pomocy w rozwiązywaniu trudności życiowych i innych problemów, a także świadczonej na rzecz wychowanków pracy socjalnej.
- Praca socjalna z wychowankami
Rodzaj i zakres wsparcia świadczonego w mieszkaniu w formie treningowej będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych osób korzystających ze wsparcia. Wsparcie w mieszkaniu wspomaganym w formie treningowej obejmowało będzie:
– pracę socjalną (pomoc osobom we wzmocnieniu lub odzyskiwaniu zdolności funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi),
– poradnictwo specjalistyczne (m.in. psychologiczne, pedagogiczne, prawne i inne),
– naukę lub utrzymanie posiadanego poziomu sprawności w zakresie: samodzielności życiowej, rozwijania kontaktów społecznych, pełnienia ról społecznych,
– pomoc w: zagospodarowaniu czasu wolnego, w tym z wykorzystaniem dostępnych usług w środowisku lokalnym, ubieganiu się o uzyskanie mieszkania, realizacji kontaktów społecznych, wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym.
Grupa docelowa:
46 uczestników
- Dzieci, które wymagają wsparcia ze względu na niepełnosprawność,
- Rodzice/opiekunowie faktyczni ww. dzieci,
- Dzieci/młodzież przebywające w instytucjonalnej pieczy zastępczej i innych formach instytucjonalnej opieki nad dziećmi
Obszar:
Projekt realizowany na ternie Gmin: Mikołów, Łaziska Górne, Orzesze, Wyry, Ornontowice
Okres realizacji projektu:
od 01.10.2024 r. do 30.04.2029 r.
DO POBRANIA:
- REGULAMIN UCZESTNICTWA
- zał. nr 1 Formularz zgłoszeniowy
- zał. nr 2 Deklaracja uczestnictwa
- zał. nr 3 Formularz klauzuli informacyjnej
- zał. nr 4 Zakres danych EFS+
- zał. nr 5 Oświadczenie o rezygnacji
Wartość projektu: 1 441 544,68 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 225 312,97 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie